Do 3️⃣ razy sztuka. Tymi sposobami zadbasz o bezbłędną jakość produkcji!

Są 3 pomiary, które ZAWSZE powinny być wykonywane celem sprawdzenia jakości produkcyjnej. Niekiedy stosowana jest tylko jedna z nich, bywa, że żadna. Ale dla bezbłędnej produkcji ważne jest stosowanie każdej! Dowiedz się, o czym mowa!

1️⃣ Kontrola wzrokowa

Kontrola wzrokowa to chyba najszybsza metoda kontroli, którą można, a w sumie to TRZEBA stosować na produkcji. Właściwie jej wykonywanie jest banalnie proste: sprawdzamy wzrokowo obrobione testowo przewody/kable. Na co trzeba zwrócić uwagę, korzystając z tej metody?

W pierwszej kolejności na jakość odizolowania.

Na położenie końca żył

Na położenie końca izolacji

Na właściwy kształt oraz jakość zacisku (ocena promienia wlotowego i wylotowego, gratu, ewentualnych asymetrii czy uszkodzeń)

TIP: to ci się przyda! 

Plakat wzrokowej oceny może posłużyć za praktyczną ściągę. Są na nim obrazki z przykładami niewłaściwego przygotowania przewodu. Osoba na produkcji może porównać, czy testowo obrobione przewody/kable przypadkiem nie pasują do któregoś błędu ukazanego na plakacie. Kliknij obrazek

Plakat wzrokowej oceny połączeń zaciskanych

2️⃣ Pomiar wysokości zacisku

Powyższa metoda, choć prosta, nie wystarczy. Dla bezbłędnej produkcji ważny jest także pomiar wysokości zacisku, a w niektórych przypadkach również szerokości (w zależności od wymagań). To właśnie wysokość na żyłach definiuje ostateczną jakość wykonanego zacisku, dlatego to takie ważne, by sprawdzić, czy jest ona zgodna z odgórnymi normami. Do tego służy mikrometr — jakich błędów unikać korzystając z jego pomocy, przeczytasz tutaj. Kliknij obrazek

Jak to dobrze zmierzyć? Pomiary połączeń zaciskanych

3️⃣ Pomiar siły zerwania.

Ten rodzaj kontroli przeprowadza się z pomocą przystosowanych do tego celu urządzeń. Kliknij obrazek

CMT113; Urządzenie do testów zrywania z siłą do 500N

Głównym założeniem wspomnianego pomiaru jest sprawdzenie wytrzymałości połączenia. Parametry minimalnej siły zerwania są ustalone w normie DIN EN 60352-2, chyba że producent podaje inaczej. Co ważne, parametry siły zerwania podane przez producenta aplikatora czy zacisku nie mogą być niższe niż te podane w normie.

Norma DIN EN 60352-2

Po co to wszystko? Bezbłędna produkcja to nie tylko jakość, która zadowoli kolejnego klienta. To również jego bezpieczeństwo. Zwłaszcza urządzenia grzewcze muszą być w każdym calu wykonane bezbłędnie, czyli tak, by nie narażać innych na ryzyko pożarowe. Inna sprawa to koszty, jakie mogą ciążyć na producencie przewodów, jeśli nie zadba o jakość — co jeśli dojdzie do awarii? Nie tylko trzeba będzie ponieść konsekwencje finansowe w postaci kar, ale być może wycofać ze sprzedaży dużą część już obrobionych przewodów/kabli. Dlatego testy to najlepsza metoda na niwelowanie błędów!

Pamiętaj, że niwelowanie powstawania błędów produkcyjnych jest silnie powiązane z umiejętnościami oraz wiedzą osób zajmujących się obróbką wiązek kablowych. Dlatego już teraz zapytaj o szkolenia z zakresu poprawnej pracy na oferowanych przez Wire Solutions narzędziach, aplikatorach, prasach i maszynach dla siebie i swoich pracowników produkcyjnych! Nie czekaj — zapytaj o szkolenie już dziś! 

Ponadto miej na uwadze, że tak jak w przypadku zdrowia człowieka ważna jest profilaktyka, tak #servisisfirst w maszynach produkcyjnych. Regularna troska o maszyny i urządzenia przedłuża ich użyteczność i sprawia, że zapewniają one powtarzalną jakość.  Dlatego już teraz skontaktuj się z Działem Technicznym Wire Solutions, aby umówić się na serwis zakupionej u nas maszyny

Plakat wzrokowej oceny połączeń zaciskanych ➡ https://bit.ly/3G14e5E

☎ Kontakt Wire Solutions ➡ https://bit.ly/3y0cxcI

⚡ Na Fastons kupujesz od razu ➡ https://bit.ly/3HRMfOx

Filmy ➡ //bit.ly/3ynJWQ5

#wire #cable #WiązkiKablowe #BezbłędnyPoniedziałek

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z ciekawostkami i nowościami z branży!